Tarihçe

Sivantos Grup gurur veren, girişimcilik, cesaret, başkalarına yardım etme isteği ve empati dolu bir tarihe sahiptir. Bu, maceracı çalışanların, harika şirketlerin ve milyonlarca insanın hayatlarını iyileştirmek için yapılan yardımın hikayesidir. Hatta, işitme zayıflığı olanlara yarım etmeye adanmışlık bir şirket geleneği olagelmiştir – 130 yılı aşkın süredir.

Bugünkü Sivantos Grup’un kökleri 1878 yılına, Werner von Siemens’in önemli ölçüde gelişmiş iletim kalitesi olan bir telefon alıcısı geliştirdiği zamana uzanır. İşitme güçlüğü yaşayanların telefon konuşmalarını anlayabilmek için daha iyi iletim kalitesine ihtiyaç duyduklarını ilk fark eden kişi o olmuştur.

1913

1913 yılında, Siemens, işitme cihazlarının ilk seri üretimine Berlin’de Esha-Phonophor ile başladı. Esha (okunuşu “es-ha”) S&H’nin , Siemens’in iki kurucusu Siemens & Halske’nin yaygın kısaltmasının ,almanca okunuşunu yansıtır.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Berlin’deki neredeyse tüm tesisler yok edilmişti. Erlangen merkezli Siemens-Reiniger-Werke, şirketin medikal teknoloji alanındaki koluydu, bu nedenle 1945 yılında odyoloji sektörünü devralmış ve neredeyse sıfırdan başlamak zorunda kalmıştı. Erlangen’de geliştirilen ve üretilen ilk işitme cihazı: Phonophor Alpha, 1951’de piyasaya sürüldü. O zamandan beri Erlangen tarafından üretilen işitme cihazlarının sayısı hızlı bir şekilde artış göstermiştir.

Bugünün Sivantos’u ilk kulak arkası (BTE) cihazını Siemens – Siemens Auriculette markasıyla  1959’da geliştirdi. Bu daha gizli ve göze batmayan işitme cihazlarına doğru büyük bir adımdı. 7 yıl sonrasında sıradaki mantıklı adımı atarak ilk kulak içi (ITE) işitme cihazını piyasaya kazandırdık  — ama Almanya’da değil, daha sonra açıklayacağımız nedenle.

1970’ler

Gerçek bir küresel şirket olarak, Sivantos Grup tüm dünyada piyasayı ele geçirmeye başladı—  70’lerin başından itibaren Avrupa’da, Kuzey Amerika’da ve daha sonra da Asya’da Siemens işitme cihazları satışı için şubeler  kurdu.

1986

1986 yılında , Rexton International gruba katıldı. Rexton 1959’da Paul Bommer tarafından kurulmuş ve 2 yıl sonra da üretime başlamıştı. Rexton 1970’lerin başında Singapur’da bir yan şirket kurmuştu. Rexton hala değerli markalarımızdan biri olarak faaliyettedir.

1987

A&M 1987’de Sivantos Grup’un bir parçası oldu, ama tarihi 1900’lerin başına dayanır. Alexandra, 7. Edward’ın  (İrlanda ve Büyük Britanya Kralı) eşi, ikinci çocuğunun doğumundan sonra neredeyse tamamen sağır olmuştu. Miller Reese Hutchison, Alabama,Georgia’lı (Birleşik Devletler) bir mühendis, Alexandra için taç giyme töreninde kullanmak üzere Akouphone adını verdiği bir işitme cihazı geliştirdi.

Bu sırada Amerika Birleşik Devletleri’nde, Bay Hutchison 1905’e kadar faaliyet gösteren Hutchison Acoustic Company’yi kurdu. Akabinde 3 şirkete ayrıldı: General Acoustic, Dictograph, ve Acousticon. 1905’te İngiltere’de kurulan Acousticon,işitme cihazı firması Multitone ile 1975’te birleşti ve Acousticon & Multitone (A&M) adını aldı. Bugün Sivantos Grup bünyesindeki A&M markası gelişmekte olan pazarların ihtiyaçlarına odaklanmaktadır.

1988

1988’de Horst Peter Hühne, Audio Service‘in kurucusu, hisselerini  Crawley’deki A&M Hearing Aids’e sattı ve bugünkü Sivantos Grup’a bağlı bir kuruluş oldu. 1977’nin başından beri, Audio Service, ITE işitme cihazları üretmeye odaklanmıştır. Horst Peter Hühne Amerika’ya yaptığı bir gezide sipariş üzerine yapılan işitme cihazlarını keşfetti ve hızlıca onları Almanya’ya getirme işine koyuldu. Aynı yıl Audio Service Sivantos Group’un bir parçası oldu, ürün yelpazelerini BTE cihazları da içerecek şekilde genişlettiler.

2011

HearUSA 2011 yılında Sivantos Group’a katıldı. Aslen HEARx olarak bilinen HearUSA, ilk işitme sağlığı merkezini Florida’da 1987’de açtı. 2002’de, ulusal bir işitme sağlığı şirketinin de alınmasıyla , HearUSA doğdu.

2015

Ocak 2015’te, Siemens AG Siemens Audiology Solutions‘ın EQT’ye satışını tamamladı. Siemens Audiology Solutions, Sivantos Group olarak isim değiştirdi.

Son olarak, audibene online işitme sağlığı firmamız olarak Sivantos Group’a katıldı. Şirket 2012 yılı başında Marco Vietor ve Paul Crusius tarafından yüksek kaliteli işitme sağlığı hizmetini ilk kez kullanan kullanıcılara ulaştırmak için internetin gücünden yararlanmak üzere kuruldu.

2016

Ocak 2016’da, Sivantos Group yeni markası Signia‘yı dünya’ya tanıtarak şirket tarihinin bir sonraki bölümünü başlattı. Signia, müşteri merkezli, en yüksek kalite ve memnuniyet odaklı işitme icatları anlamına geliyor.